Зловмисники майже щодня вигадують нові схеми по «викачуванню» грошей у довірливих громадян. Аби уникнути подібних ситуацій правоохоронці вкотре нагадують громадянам про різновиди шахрайств.
Їх перелік підготувало Покровське районне управління поліції.
1. Шахрайства, пов'язані з купівлями товарів через мережу Інтернет.
Людина знаходить потрібний товар на якомусь з сайтів, домовляється про угоду купівлі-продажу, переказує аванс або ж навіть стовідсоткову вартість, але замовлення не отримує. Зловмисник же, отримавши готівку, знищує сім-карту і «розчиняється» у віртуальному просторі. Як правило, у цьому випадку зловмисник «торгує» неіснуючим товаром.
2. Дзвінок з банка.
У даному випадку вам телефонують з приводу збільшення кредитного ліміту, оновлення комп‘ютерної бази даних клієнтів банку, несанкціонованого зняття коштів, перевірки чи підтвердження реквізитів рахунку тощо. Потім роблять вигляд, нібито з’єднують з представником служби безпеки банку, який вже «інструктує» людину: просить підійти до банкомату чи терміналу і провести (звичайно, за його підказками) кілька операцій. У результаті людина власноруч переказує кошти на невідомо чий банківський рахунок чи поповнює комусь рахунок мобільного телефону.
3. Дзвінок з поліції.
Шахраї у таких випадках, як правило обирають ранній або нічний час. Зазвичай, перше, що чує у слухавці людина, це «плачучий» голос: «Мамо, (бабуся, батько … ) я потрапив у поліцію… Я збив або побив людину, попав у ДТП або лікарню … Допоможи…".
Далі трубку бере нібито слідчий. У розмові він наголошує на двох основних аспектах – аби уникнути кримінального покарання, потрібно заплатити велику суму грошей, або ж перелічити кошти на лікування. У ході бесіди шахрай настільки майстерно психологічно тисне на майбутню жертву, що людина, аби врятувати родича, погоджується віддати чи не всі свої заощадження, а іноді – ще й напозичається по сусідах.
4. Ви виграли цінний приз.
У соціальних мережах доволі розповсюджений і такий вид шахрайства як «фейкові» розіграші з цінними призами. Вам надходить повідомлення про те, що ви стали переможцем розіграшу, нагородою в якому є цінний приз. Для його отримання потрібно оплатити невелику суму за його доставку, митне оформлення, комісію тощо. Сума оплати зазвичай незначна, значно менша вартості призу, проте здійснивши передоплату жодного призу ви не отримаєте.
5. Обмін грошей.
Зловмисники представляються співробітниками соцслужби або контролерами комунальних служб, заходять до квартири обраної «жертви» й розповідають, що в країні нещодавно відбулася реформа, та всі гроші скоро стануть недійсними. Потім шахраї пропонують свою допомогу в обміні старих грошей та обіцяють наступного дня принести гроші нового зразка. А заволодівши готівкою, зникають.
Працівники поліції радять громадянам буди уважними і обережними, не приймати необдуманих або поспішних рішень. У разі будь-яких сумнівів щодо достовірності візитера чи співрозмовника, негайно перервіть спілкування та зателефонуйте на цілодобову спецлінію «102». Оператор обов‘язково прийме ваш дзвінок, а працівники поліції нададуть всю необхідну вам у даному випадку допомогу.