В Україні питання повноважень поліцейських та працівників територіальних центрів комплектування (ТЦК) стає дедалі актуальнішим. Деякі дії під час вручення повістки громадянам неприпустимі, звернуло увагу видання MAXnews, яке детально розібралося в ситуації.

Попри те, що поліцейські та військкомати часто працюють разом, їхні обов’язки та повноваження істотно відрізняються, особливо стосовно вручення повісток та доставлення осіб до ТЦК. Це викликає заплутаність серед громадян, які потрапляють під мобілізацію в умовах війни.

Згідно з чинним законодавством, повістка до ТЦК може бути виписана лише працівником цього органу. Співробітники військкоматів мають право вручати повістку, але не затримувати та доставляти громадян до центру комплектвання. Це означає, що якщо громадянин відмовляється отримати повістку, ТЦК не може застосовувати силу для його затримання. За статтею 262 Кодексу України про адміністративні порушення, затримувати громадянина можуть працівники поліції, органів СБУ, прикордонної служби.

Поліція, своєю чергою, має право затримувати та доставляти осіб до ТЦК у випадках, передбачених законом, таких як відмова від отримання повістки або порушення правил військового обліку. Проте, це затримання не може тривати довше трьох годин без відповідного протоколу, а про місцезнаходження затриманого мають негайно повідомити родичів.

Що стосується доставлення до ТЦК, то цей захід застосовується, коли складання протоколу на місці неможливе. Однак навіть тут працівники військкоматів не мають права самостійно доставляти громадян — це повноваження знову ж таки належить поліції.

Ситуація ускладнюється різними інтерпретаціями законодавства. Наприклад, постанова Кабміну №560 дозволяє поліції затримувати осіб для доставлення до ТЦК за таких умов:

  • відмова від вручення повістки (вручається тільки працівником ТЦК та СП);

  • людина відмовляється йти до ТЦК (озвучується виключно старшим групи, який є представником ТЦК);

З огляду на такі правові колізії, важливо, щоб громадяни знали свої права і чітко розуміли, хто і за яких умов має право їх затримувати чи доставляти до ТЦК. Порушення стосовно людини можуть бути оскаржені в суді зокрема на основі Конституції України, що гарантує недопустимість примусу до дій, не передбачених законодавством.