24 серпня 1991 року увійшло в історію як день, коли Україна офіційно проголосила свою незалежність. Це був результат тривалого процесу, який почався ще з ухвалення Декларації про державний суверенітет. Хоча в Декларації не йшлося про повну незалежність, вона стала першим кроком на шляху до створення самостійної держави. Як Київ зустрічав незалежність України – розповіло видання KyivTime у новому матеріалі.

Одним із серйозних викликів для радянської влади в Україні стала Революція на граніті, яка розпочалася 2 жовтня 1990 року на площі Жовтневої революції (нині – Майдан Незалежності) в Києві. Основною групою протестувальників були студенти, які виступали проти підписання нового союзного договору, що мав зміцнити Радянський Союз. Вони вимагали перевиборів Верховної Ради, націоналізації майна Компартії України та відставки голови Ради міністрів УРСР Віталія Масола.

Протест тривав 16 днів і завершився перемогою студентів: уряд Масола пішов у відставку, а вимоги протестувальників були виконані. Та вже через рік Україна стала незалежна.

24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який закріплював верховенство Конституції та законів України на її території. При цьому він проголошував Україну незалежною державою. Документ був ухвалений 392 голосами "за" при 4 голосах "проти".

Того ж дня біля Верховної Ради УРСР зібрався масовий мітинг на підтримку проголошення незалежності. За спогадами очевидців, на площу прийшло від 30 до 50 тисяч людей, які залишалися там до самого вечора. Люди слухали трансляцію засідання і з нетерпінням чекали на ухвалення історичного рішення. Коли Акт був проголошений, Київ вибухнув радістю. Деякі депутати навіть вийшли до мітингарів, де їх зустріли з ентузіазмом, піднімаючи на руки як героїв.

Цей день ознаменував початок нового етапу в історії України. Незабаром на центральній площі Києва демонтували гранітний монумент на честь Жовтневої революції, символічно підкреслюючи відхід від радянського минулого.

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум, на якому громадяни мали підтвердити проголошення незалежності України. 90,32% учасників референдуму підтримали Акт незалежності, у Києві цей показник склав 92%. Результати референдуму стали остаточним підтвердженням прагнення українців до незалежності.