У бізнес-коучинг можуть прийти люди з досить різним попереднім професійним і життєвим досвідом. Нерідко на цю стезю стають бізнес-тренери, консультанти або менеджери, найчастіше топового рівня. Головне - особистість цих людей повинна викликати довіру у їх майбутніх клієнтів.
Зараз вважається ефективним застосування методик коучингу в менеджменті. Менеджер взаємодіє з підлеглими в процесі роботи, намагаючись використовувати і розвивати їх найкращі і найбільш сильні якості. Все це коучинг, хоча найбільш успішні менеджери використовували ці методики і раніше, найчастіше інтуїтивно.
Після того, як навчання завершено, той, хто вирішив назвати себе коучем, починає вирішувати безліч непростих завдань. Чи не головна з них - пошук клієнтів. Щоб цей процес був успішніше, треба добре собі уявляти, в яких сферах можуть бути затребувані послуги такого роду.
Коучинг може бути використаний в різних областях бізнесу і життя в цілому. Обрати тему тренінгу з коучінгу можна на ukr-training.com.ua/products/for-top-managers. Форми взаємодії коуча і клієнта також можуть бути різні: особисте спілкування, телефонне або через інтернет. Іноді саме консультації «на відстані» найбільш ефективні і зручні замовнику. Для взаємодії не потрібні спеціалізовані навчальні класи або лабораторії. Навчання може проходити в офісі, на виробництві або на будівельному об'єкті замовника, а також на нейтральній території, наприклад, на вулиці, в кафе, музеї і т. п.
Перш ніж зрозуміти, чи має сенс використовувати коучинг при рішенні тієї або іншої задачі, треба ретельно проаналізувати саму задачу. Іноді розумніше використовувати коучинг в поєднанні з іншими навчальними та консультаційними методиками (більш традиційними), іноді потрібні тільки організаційні методи, наприклад, кадрові перестановки. У ряді завдань може допомогти тільки коучинг. Він ефективний при реалізації складних проектів, наприклад, при формуванні та інтенсивному навчанні команди (що називається, без відриву від виробництва, в процесі реалізації самого проекту).
Якщо розуміння необхідності коучингу вже сформувалося, то можна приступати до пошуків свого коуча. Ніхто, крім самого клієнта не визначить, якого саме результату треба досягти у процесі взаємодії з консультантом: оволодіти новими навичками, сформувати команду, успішно організувати або завершити проект? Вибір мети завжди залишається за замовником.